HTML tutorial

چگونه يک مقاله علمی را جذابتر بنويسيم؟

 

مارتين گرگوری بیش از یک دهه ی پیش در  مجله «نيچر» نوشت: «دو نوع نوشتار‌ علمی وجود دارد. يک نوع برای جلب خواننده و نوع ديگر فقط برای اين‌که مورد ارجاع قرار گيرد و اين نوع دوم مانند يک بيماری عفونی به سرعت در حال گسترش است
این موضوع امروزه خیلی گسترش پیدا کرده و حجم زیادی از مقالات فقط مورد توجه یکسری از دانشمندان و محققینی است که به موضوع خاصی علاقه دارند.


اجزای سبک‌های نگارشی (استانک، وايت  1959) و درباره خوب نوشتن (زينسر 1976)؛ اين دو کتاب استاندارد در مورد نحوه نگارش مقاله خوب و علمی میباشد حال آن‌که اين کتاب‌ها و کتاب‌های مشابه‌شان برای بسياری از دانشمندان ناشناخته‌اند. در این کتاب ها نحوه ی صریح مقالات علمی را به طور دقیق بیان نمیکند و بیشتر به بیان شیوا و حاوی اطلاعات مفید، پژوهشگران را تشویق و راهنمایی میکند و از این نظر مقالات را با ارزش میدانند. این قبیل کتابها حاوی یک پیام مهم است؛ که نویسنده مقالات باید مطالب را برای عموم افراد بنویسد نه برای خودشان.  به وجود این توصیف ها باز هم شاهد مقالاتی هستیم که حتی خوانندگانی که از مضووع مقاله اطلاع دارند هم به گمراهی میافند.

مسلماً محدوديت‌هايی در ساختار مقالات علمی وجود دارد. در يک مقاله علمی علاوه بر نکاتی که مورد نظر مجلات علمی مختلف است بايد مقدمه، مواد و روش‌ها، نتايج و بحث در مورد نتايج در ارتباط با تئوری اوليه آورده شود. ماهيت مقالات علمی بيان نتايج و بحث بدون خطا (bias)، محدوديت‌هايی را در نحوه نگارش مقاله ايجاد می‌کند: بيان نتايج در جملات با فعل مجهول (passive) به آن شکل غير شخصی می‌دهد و لازمه ی به استفاده از مراجع مختلف نيز مانع می‌شود که متن مقاله به خوبی دنبال شود. با وجود این محدودیت ها، اين قانون ها به قدری انعطاف‌پذير هستند که بتوان مقاله‌ای نوشت که حاوی مطالب مفيد و جالب و جذاب باشد.

  • وردپرس پنج

    زمان ارسال: ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ ۱۹:۲۲

    مطلب بسیار مفیدی بود.. ممنون بابت سایت خوبتون و انتشار این مطلب

ارسال دیدگاه: