HTML tutorial

آیین نامه ها و تسهیلات جدید بنیاد ملی نخبگان

تهران-ایرنا-آیین نامه ها، تسهیلات و برنامه برگزاری جشنواره های منطقه ای «رویش» و سایر برنامه های بنیاد ملی نخبگان منتشر و بر روی وبگاه اطلاع‎رسانی این بنیاد به آدرس bmn.ir قرار گرفت.

 

 به گزارش ایرنا از بنیاد ملی نخبگان،با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و در پی آن استقرار مدیریت جدید در بنیاد ملی نخبگان و بر اساس رویکردهای کلی سند راهبردی کشور در امور نخبگان، نهادینه کردن فرهنگ نخبگانی، شفاف سازی تعاریفی مانند نخبه، مستعد برتر و فعالیت نخبگانی، فرهنگ سازی در حوزه نخبگانی به منظور کاهش سطح توقع و افزایش حس مسئولیت پذیری، نیازسنجی و شناسایی تسهیلات مورد نیاز نخبگان، سرآمدان علمی، محققان، مستعدان برتر، مخترعان و در یک کلام جامعه نخبگانی در اولویت فعالیت های این بنیاد قرار گرفت.

پس از بررسی های کارشناسانه و هم اندیشی با نخبگان و افراد ذی ‎صلاح و صاحب نظر در هر حوزه، آیین نامه های بنیاد چه در شیوه نامه اجرایی و چه به لحاظ تنوع تسهیلات تغییر کرد و در برخی موارد نیز با لغو آئین نامه های پیشین، آیین نامه های جدید با رویکرد سعه دایره نخبگانی، رشد باغچه ای و پرهیز از پرداخت امکانات بی تکلف و همچنین افزایش حس مسئولیت پذیری در اجتماعات نخبگانی و بر اساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان، به منظور خدمت رسانی بهتر و تسهیل در روند حرکتی این اجتماع به سمت اثرگذاری مثبت در جامعه تخصصی، تصویب شد.

آیین نامه های اعطای جایزه تحصیلی به دانشجویان (ویژه دانشجویان همه مقاطع)، حمایت و پشتیبانی از دانش آموختگان برتر دانشگاهی (ویژه همه مقاطع تحصیلی) و همچنین تسهیلات نظام وظیفه تخصصی ویژه دانش آموختگان برتر دانشگاهی، دانش آموختگان ِبرتر ایرانیِ غیرمقیم و دانش آموختگان­ برترِ فنّاور (افراد فعال در شرکت های دانش بنیان) ازجمله این موارد است که در برخی موارد نیز پس از تصویب و ابلاغ بر اساس ضرورت در برخی بندها به روزرسانی شده است.

همچنین با آسیب شناسی های کارشناسانه و بهره گیری از نظرات و پیشنهادات سرآمدان هر حوزه برای شناسایی، حمایت، هدایت و توانمندسازی بهتر، تلاش شد آئین نامه های جدید بنا به ضروریات و مقتضیات حوزه های تخصصی مختلف و بر اساس شاخص ها و فعالیت های تخصصی همان حوزه به تصویب برسد. آئین نامه حمایت و پشتیبانی از برگزیدگان قرآنی، آئین نامه حمایت و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی کشور و همچنین آئین نامه حمایت و پشتیبانی از اختراع های برگزیده از این دست هستند.
بنیاد ملی نخبگان تلاش داشته است همه نخبگان و مستعدان برتر کشور حتی افرادی که در مناطق محروم ساکن هستند بتوانند در چارچوبی قانونمند و بر اساس ضوابط حاکم بر آئین نامه ها و به دور از اعمال نظرهای سلیقه ای شناسایی و پشتیبانی شوند. برگزاری جشنواره های منطقه ای مانند جشنواره های اختراعات که تحت عنوان «جشنواره رویش» به صورت منطقه ای و با همکاری چند استان برگزار می شود حاکی از همین رویکرد است.
از سوی دیگر برنامه های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان نیز بنا به نیازهای واقعی نخبگان و مستعدان برتر با تغییرات جدید بیش از پیش هدفمند شد. در رویکرد جدید معاونت فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در صدد است با گسترش دایره نخبگانی و استفاده از امکانات موجود در کشور و همچنین تعامل و همکاری با دیگر نهادها و دستگاه های اجرایی علاوه بر کاهش هزینه های اضافی و ارتقاء کیفی برنامه های مذکور، فعالیت های فرهنگی را بنا به شرایط هر استان و هر منطقه طراحی کند تا هم از سویی خدمت رسانی بهتری انجام شود و هم این افراد بتوانند در کنار دیگر دانشجویان به انجام فعالیت های نخبگانی در حوزه فرهنگ بپردازند به همین دلیل برنامه های فرهنگی مانند ماه خدا و اردو جهادی در سال جاری در چارچوب های متفاوتی نسبت به سنوات گذشته اجرا شد.
بنیاد ملی نخبگان امید دارد با رویکرد جدید خود بتواند به سخن رییس جمهور محترم مبنی بر شناسایی همه استعدادهای برتر کشور حتی مستعدان مناطق محروم جامه عمل بپوشاند و بیش از پیش شرایط را برای بروز فرمایش رهبری معظم انقلاب که همان «سپردن مدیریت تحولات کشور به دست نخبگان دانشگاهی و حوزوی» است، آماده کند.
آیین نامه ها و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان، برنامه برگزاری جشنوره های منطقه ای «رویش» و سایر برنامه ها تا نیمه دوم شهریورماه ۱۳۹۴ به تمامی بنیادهای نخبگان استانی و سایر ارگان ها، نهادها و دستگاه های اجرایی ذی ربط ابلاغ و از طریق وبگاه بنیاد ملی نخبگان اطلاع رسانی شده است.

 

    ارسال دیدگاه:


    logo-samandehi