HTML tutorial

مقاله های کنفرانسی و مقاله های ژورنالی و تفاوت های بین آن دو

 مقاله کنفرانسی چیست؟

در تعریف مقاله باید گفت که مقاله یک تحقیق هست که توسط یک یا چند نفر صورت میگیره که این تحقیق حرف تازه ای در موضوع خودش برای گفتن داره جایی که مقاله رو باید ارسال و پذیرفته بشه و بعد از پذیرفته شدن در صورت تمایل برای ارائه اون برید کنفرانس نام داره که این کنفرانس با یک اسم ممکن هست که هر سال یک کشور برگزار بشه یا ثابت باشه.

تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله های پذیرفته شده در بعضی جورنال‌ها هم چاپ بشه(در صورت داشتن بار علمی بالا) و یا اینکه در کتابخانه های دیجیتالی همانند ieee(مخصوص برق و کامپیوتر) چاپ بشه که در حالت دوم معمولا کنفرانس‌ها یک هزینه ای برای چاپ میگیرن که بعد از این که به حساب کنفرانس هزینه واریز شد با یک فاصله حد اکثری ۲ ماه چاپ میشه

مقاله جورنالی چیست؟

در تعریف جورنال باید گفت که جورنال به صورت یک مجله هست که معمولا به صورت دوره ای چاپ میشه این دوره میتونه هفتگی‌، ماهانه‌، یا سالانه باشه که در اون چاپ از جورنال یک سری مقالات که دارای بار علمی خوبی هستن چاپ میشود.

باید گفت که چاپ کردن یک مقاله در جورنال معتبر زحمت بیشتری می خواهد و خود جورنال هم در زمینه چاپ مقاله سخت گیری میکند و ممکن است چند بار به شما اشکالات مقاله را اعلام و از شما بخواهند که مقاله را ویرایش کنید.اما برای چاپ مقاله در کنفرانس نیاز به پرداختن هزینه ندارد.

اما خلاصه تفاوت‌ها کجاست:

۱-سختی ارائه مقاله در ژورنال  بیشتر هست تا کنفرانس (معمولا)

۲-برای چاپ مقاله نیاز به دادن هزینه هست اما در کنفرانس نه(البته زیاد نیست هزینش)

۳-اعتبار جورنال از مقاله بیشتر است (اما کنفرانس هم هست که از خیلی جورنال‌ها معتبر تره)

اینکه وقتی یه مقاله ای را می نویسیم بر روی چه معیارهایی تصمیم بگیریم که این را برای ژورنال بفرستیم یا برای کنفرانس؟

مزایا و معایب هر کدام چیست؟

امتیاز کدامشان بیشتر است؟

تشخیص:

به طور کلی یک ایده برای کامل شدن و به بلوغ رسیدن احتیاج به فکر زیاد دارد و شما باید از زوایای مختلف به آن نگاه کنید که این اتفاق در یک بازه زمانی کوتاه مدت رخ نداده و به کار زیادی احتیاج دارد. مقاله ژونال اصولا مقاله ای هست که  بعد از اینکه یک ایده به ذهن  میرسد روی آن موضوع تا جای ممکن کار انجام می شود و  به همه زوایای اون توجه می شود تا از هیچ قسمت یا حتی جمله آن نشود ایراد اساسی گرفت. البته رسیدن به یک چنین مقاله ای کار زیادی میبرد و در طول این مسیر  میتوان یک یا حتی چند مقاله کنفرانس هم ارائه کرد  و در نهایت ماحصل همه رو به عنوان یک مقاله ژورنال ارائه نمود. تعداد زیادی مقاله کنفرانس دادن بدون ارائه مقاله ژورنال از آنها کار بسیار اشتباه و ناکاملی هست.

طبیعی است که در حالت کلی امتیاز مقاله ژورنال از کنفرانس بالاتر است و علت آن هم برمیگردد به داوری طولانی مدت مقاله های ژورنال. البته بعضی کنفرانسهای شناخته شده هم وجود دارند که از بسیاری از ژورنالها (نه ژورنالای معتبر) امتیاز بالاتری دارند.

البته همیشه استثناهایی هم وجود دارد. در بعضی زمینه های تحقیق به دلیل اینکه سالها کار شده ، ارائه یک ایده که در نوع خودش جهشی را ایجاد کند کار مشکلی هست و در حالت کلی این زمینه ها با تجمعی از ایده های نه چندان مفصل که توسط پژوهشگرهای مختلف ارائه میشود رشد میکنند. در این حالت ممکن است مقاله های ژورنالی را پیدا کنید که واقعا معتبر هستند ولی ایده ارائه شده در آنها آنچنان مفصل نیست پس تعجب نکنید و فکر نکنید که یک ایده حتما باید شاخ داشته باشد تا در ژورنال چاپ شود.

ارسال همزمان مقاله برای ژورنال و کنفرانس:

یکی از بهترین راهها واسه اینکه ببینید مقاله شما ارزش چاپ تو ژورنال را دارد  یا در حد کنفرانس است ، مقایسه کار خودت با کارهای مشابه هست. البته اینکه مثلا یک موضوع را مورد تحقیق قرار داده است شما هم همان موضوع را کار کنید حتما در یک ژورنال چاپ خواهد شد ،  خیلی پارامترهای تاثیر گذار در این زمینه وجود دارد. البته شما میتوانید مقاله را هم برای کنفرانس بفرستید و هم ژورنال اما اگر مقاله واقعا در حد کنفرانس باشد این فقط تلف کردن وقت است. معمولا صحیح آن است که   اول مقاله رو در یه کنفرانس چاپ کنید تا هم از نظر داورا مطلع شوید و هم اگر در کنفرانس شرکت کردید از نظر شرکت کننده ها و بعد با در نظر گرفتن تمام این نظرات نسخه ژورنال آن را آماده کنید. بهر حال فاکتور زمان رو هم در نظر بگیرید که یک چنین کار اصولی زمان زیادی میبرد. پس اگر خیلی زمان برایتان مهم نیست اینکار را انجام دهید.

 

    ارسال دیدگاه: