HTML tutorial

گزینش ژرنال

مقالاتی که به ژرنال های نا مناسب ارسال میشوند به  سرعت reject   خواهند شد. معمولا در این مقالات اصول نگارش به طور کامل رعایت شده و فرایند پژوهش نیز به کیفیت قابل قبولی گزارش شده است اما محتویات آنهی هیچ گونه تناسبی با موضوعات اصلی ژرنال مربوطه ندارد. بنابر این در گام نخست باید ایده های خود را با نیاز ها و التزامات خوانندگان و خط مشی ژورنال مورد نظر تطبیق دهیم.

اهداف هر ژرنال بر روی صفحه web  و یا سر مقالاتی که در سرمقالاتی که در وبسایت آنه گزارش میشود، در دسترس خواهد بود. مطالبی که در این قسمت ها یافت میشود حاوی اطلاعات ذیل میباشد:

1)       ویراستاران ، فهرست گذاری (اولویت بندی) پایگاه های داده، موضوعاتی جهت ارائه مقالات

2)       محتوا و اهداف اصلی مقاله

3)       شیوه ی توصیه شده در زمینه ی نگارش

4)       موضوعت مربوط به کپی رایت مقالات

5)       ابعاد و سایز مثالات

6)       عوامل مهم در نگارش عناوین، اعلام و ارقام، مراجع و منابع و...

7)       رهنمون های برای ارئه ی دست نوشته

پیش از ارسال متن مقاله ابتدا باید فاکتور های فوق را به دقت مطالعه کنید و اهداف ژرنال را با محتوای مقاله ی خود مقایسه نمایید.

نحوه ی اولویت بندی (indexing) در دیتابیس علمی همواره به عنوان یک از عوامل تیین کننده در کیفیت یک ژرنال به شمار می آید. تعداد دفعا استناد به مقالات چاپ شده از سوی سایر ژورنال ها، شمار ویراستاران سرشناس و اعضای برد و همچنین پذیرش تعداد کمی از مقالات ارسال شده از دیگر شاخص های انتخاب یک ژرنال برتر است.

چاپ مقاله در ژورنال های با impactبالا و بسیار معتبر، فرایند دشوار و زمان بری است اما بر ارزش مقاله ی شما خواهد افزود. دیتابیس های علمی نیز از مراتب و درجات مختلفی برخوردارند. با نفوذ ترین و معتبر تیرین دیتابیس علمی متعلق به  Institute for ISI Web of knowledge scientific information میباشد. هر یک از شاخه های علوم از دیتابیس مخصوصی برخوردار است. مثلا در علوم اجتماعی ، دیتابیس SSCI ، در زمینه ی تربیت معم و آموزش و پرورش، دیتابیس های  ERIC  بین المللی و  BEI و بالاخره در علم روانشناسی دو دیتابیس PsycARTICLES  و  PsyINFO  عنوان میباشد.

موتور های جست و جو متداول، ابزار مناسبی برای یافتن مقالات علمی نمیباشند.

نرخ پزیرش مقالات در یک ژورنال عبارت اند از نسبت تعداردست نوشته های ارائه شده  (submit) به تعداد دست نوشته های چاپ شده. تین معیار در ژورنال های مختلف متفاوت است و معمولا در محدوده ی 1-80% تعییر میکنند. ژورنال هایی که به لحاظ کیفی در سطح بالاتری برخوردارند، نرخ پذیرش کمتری خواهند داشت. البته برخی ازژرنال های بسیار با کیفیت نیز از نره پذیرش نسبتا بالایی برخوردارند.

 Kenneth T.Henson  به محققان جوان توصیه میکند که متون دست نوشته ی خود را به ژورنال های که نرخ پذیرش پایین تر از 25% دارند نفرستند.

ژورنال ها غالبا دارای مباحث موضوعی خاصی هستند که تقریبا یک سال پیش از انتشار به اطلاع عموم رسانده میشوند. چنانچه موضوع و قالب اصلی فایل دست نوشته با محتوای ژورنال مربوطه مطابقت و همخوانی داشته باشد، در لیست اولویت پذیرش قرار خواهد گرفت. نرخ پذیرش مقالاتی که با موضوعات اصلی یک ژورنال تطابق دارند، در حدود 3 برار نرخ پذیرش مقاله هایی هست که در رابطه با موضوعات کلی و عمومی ژورنال ارائه می شوند. موضوعات اصلی ژورنال ها معمولا  در بخش سرمقاله یا Web page شخصی آنه عرضه میشود.

در هنگام گزینش یک ژورنال حتما باید به محتویات کیفی آن نیز توجه کرد. زیرا ژورنال های مختلف از سطوح کیفی مختلفی برخوردارند و البته معیار های آنه برای سنجشئکیفیت مقاله کاملا با یکدیگر متفاوت است. برخی از ژورنال ها ابعاد تجربی و عملی مطالعه را مد نظر قرار میدهند، در حالی که برخی دیگر به ابتکار یا Originality   یافته ها و دیدگا ه های موجود در مقالات توجه میکنند. از سوی دیگر برخی دیگر به ابعاد تجربی   و  عملی (practical)  توجه میکنند.از سوی دیگر برخی مقالات به خوانا بودن و وضوح مطالب اراوه شده در مقالات توجه میکنند. بنابر این مقاله ی خود را به دقت بررسی قرار دهید و آن را به ژورنالی ارسال کنید که بر روی نقاط قوت مقاله تاکید بیشتری داشته باشد.

در نگارش متن اولیه و دسته بندی یافته های خود یاید مقالات متعددی را مطالعه کنید. ژورنال هایی که این مقالات را چاپ میکنند (مقالاتی که با موضوع مورد مطالعه شما شباهت دارند) بهترین گزینه برای سابمیت کردن مقاله شما محصوب میشود. به این ترتیب با مطالعه ی مقالات ثبت شده در این ژرنال با چالش علمی ، روش تحقیق و شیوه ی کگارش مطلوب آن مجله آشنا خواهید شد. با بهره مندی از این اطلاعات و استفاده از آنها در متون دست نوشته های خود میتوانید شانس پذیرش مقاله ی خود را افزایش دهشد.

موضوعاتی که از جذابیت جهانی برخوردارند و با سلیقه ویراستاران و منتقدین انطباق دارند، به سهولت پذیرش خواهند شد. برای یافتن چنین موضوعاتی میتوانید به مقالات ویراستاریان و اعضای برد سرمقاله مراجعه کنید.

مقالاتی که از ایده هاا و دانش نوین برخوردارند به سرعت در ژورنال های معتبر چاپ میشوند.

اغلب متون ارسال شده، توسط ژورنال های بسیار معتبر و ارزشمند عدم پذیرش میشوند (ارجاع داده میشوند) بنابر این برای انتشار مقاله ی خود همیشه چند ژورنال مختلف را مد نظر داشته باشید. البته ارسال مقاله صرفا به یک ژورنال مجاز خواهد بود. چنان چه از انتخاب ژورنال صحیح مطمون نیستید، متن abstract  یا همان چکیده مقاله خود را به ویراستار ارسال نمایید و از او در خصوص همخوانی مقاله با موضوعات مورد علاقه آن مجله پرس و جو کنید.

    ارسال دیدگاه: