HTML tutorial

قواعد تایپ فارسی

برای بهتر شدن نگارش متن خود باید با قواعد تایپ آشنا باشید که در اینجا به ذکر مهمترین آن ها می پردازیم. دانستن این موارد بسیار مهم است. به خصوصو برای عزیزانی که در حال نگارش پایان نامه هستند، رعایت این قواعد برای بالا بردن نمره بسیار تأثیرگذار است.

نیم فاصله: برای تایپ برخی کلمات چند بخشی مثل "پایان نامه" بهتر است از نیم فاصله استفاده شود. این کار 2 مزیت دارد. اول اینکه نوشته زیباتر می شود و دوم، رایانه برای حساب تعداد کلمات تایپ شده این چنین کلمات را یک کلمه حساب می کند. زیرا در اصل "پایان نامه" یک کلمه است نه دو کلمه.

در اکثر ویندوزها نیم فاصله با فشردن دو دکمه Shift  و Spaceحاصل می شود. اما در برخی Shift + Space عمل نمی کنند و نیم فاصله را به ما نمی دهد.

در برنامه Word به منوی Insert رفته و گزینه ی Symbol را انتخاب کنيد. در بالای پنجره ای که باز می شود روی Special Characters کليک کنيد. حالا در اواخر ليستی که مقابلتان است روی No-Width Optional Break و بعد روی دکمه ی Shortcut Key کليک کنيد. در پنجره ای که باز می شود ترکيبی که مایلید نیم فاصله به شما بدهد را بزنید. مثلا Shift+Space و یا Ctrl+Spac. Assign و سپس Close را بزنيد.

علامت های نگارشی

علامت های نگارشی عبارتند از: نقطه، ویرگول، نقطه ویرگول، علامت سؤال، علامت تعجب، سه نقطه و...

بین این علامت ها با کلمه ی قبلب خود، نباید از Space استفاده کرد. اما بین آن و کلمه بعد حتماً باید Space بزنید.

رعایت اين شيوه، هم شکل ظاهری متن را زيباتر می کند و هم باعث می شود نقطه گذاری های متن شما در هر حالتی از دیده شدن در مانيتور و يا چاپ شدن روی کاغذ، به هيچ وجه از انتهای سطر پايين نيفتند.

("«[{}]»") پرانتز، کروشه، آکولاد و گيومه

برای این علامت ها به این گونه عمل می شود. هر کدام از این علامت ها را که باز می کنيد، قبلش باید Space را زده باشيد تا با کلمه ی قبلی فاصله ایجاد شود، اما بعد از علامت به هيچ وجه کليد Space را نزنيد و فاصله ایجاد نکنيد. برای بستن علامت هم دقيقا برعکس عمل کنيد؛ یعنی بدون هيچ فاصله ای ازکلمه ی قبلی، علامت را ببندید، ولی بعد از آن کليد Space را بزنيد و به نوشتن ادامه دهيد.

کروشه

ما در زبان فارسی چيزی به اسم کروشه نداریم. کروشه در حقيقت همان گيومه در رسم الخط لاتين است. پس بهتر است از گیومه به جای کروشه در زبان فارسی استفاده کرد.

تنوین

تنوین کلمات را به هیچ وجه نباید حذف کرد. شاید به اعتقاد بعضی افراد این حرف عربی بوده و در فارسی نباید استفاده کرد. اما باید توجه داشت که خط فارسی با عربی جز در مواردی یکسان است. اما توجه داشته باشید که به اشتباه تنوین را به کلمات اضافه نکنید. کلماتی که ریشه فارسی دارند نباید تنوین به آنها اضافه شود.

    ارسال دیدگاه:


    logo-samandehi