HTML tutorial

چگونه مقاله نوشته شده فارسی خود را به مقاله انگلیسی تبدیل کنیم؟

ممکن است مقاله ای را که به فارسی نوشته اید و کامل شده است بخواهید در یک مجله معتبر بین المللی مربوط به موضوع خود به چاپ برسانید. پس اولین گام این است که آن را به زبان انگلیسی که زبان اصلی مجلات است، ترجمه کنید. اما قبل از ارسال به مترجم باید یک سری نکات مهم رعایت شود که در صورت عدم توجه به آن ها حتی ممکن است قبل از رسیدن به مرحله داوری، از طرف سردبیر مجله رد شود.

قبل از ارسال مقاله به مترجم، حتماً از نگارش صحیح جملات فارسی اطمینان حاصل کنید. ساختار فعل، فاعل، مفعول، زمان فعل به کار رفته و... کاملاً واضح و صحیح باشند. جملات به صورت محاوره ای بیان نشده و آکادمیک باشند. هر جمله دارای مفهوم روان و سلیس باشد. چون در غیر این صورت ممکن است مترجم معنی و مفهوم بسیاری از جملات فارسی مقاله را متوجه نشود. در چنین وضعیتی، مترجم اولاً معنی آن جملات را بخوبی درک نمی کند و یا برداشت کاملا اشتباھی از جملات شما خواھد داشت. در این صورت مقاله حاصل مقاله ای است که جملات آن را وقتی که یک انگلیسی الاصل مطالعه می کند معنی آنھا را نمی فھمد و اگر به مجله ای ارسال شود، سردبیر مجله در همان ابتدا چنین مقاله ای را مردود اعلام می کند و یا اعلام می کند که این مقاله از نظر زبان نگارشی ضعیف است.

حتی اگر این مقاله به ویراستار Native هم ارسال شود باز هم ممکن است به دلیل ضعف نگارشی، مقاله از طرف مجله مردود اعلام شود. درست است که در این مرحله مقاله فاقد اشتباهات نگارشی و گرامری است ولی با این حال ویراستار وقت برای درک معنی پاراگراف نمی گذارد و پاراگراف را دوباره نویسی نمی کند زیرا حق این کار را ندارد که در محتوای کار شما دستکاری کند. بلکه فقط می تواند ھر جمله را به تنھایی و بصورت جداگانه ازنظر گرامر بررسی و اصلاح کند.

توصیه دیگر این است که روش صحیح به کار بردن علائم نگارشی را مطالعه کنید. نقطه ویرگول، کاما، پرانتز و ... هر کدام را در جای مناسب خود قرار دهید تا خواننده و سردبیر مجله با خواندن مقاله مفهوم آن را به طور واضح درک کنند. نکته بسیار مھمی که روی آن تاکید می شود این توجه معنی متغیرھای مطالعه و روش اندازه گیری آنھا و معیارھای سنجش و نگارش صحیح آنهاست. چنین اشتباهاتی باعث می شود داوران مجله در همان نگاه اول بگویند گویا نویسنده مقاله با الفبای روش تحقیق آشنایی ندارد.

این ها نکاتی بود که اگر به خوبی رعایت شوند امکان رد مقاله به دلیل های نگارشی تا حد زیادی کاهش می یابد. خوشبختانه مجموعه Research Editor در این زمینه کمک های شایان به ذکری از جمله ترجمه تخصصی مقاله، ویراستاری Native و ... به پژوهشگران ارائه می دهد.

 • saeed

  زمان ارسال: ۱۳۹۶/۰۱/۰۸ ۰۲:۲۷

  با سلام و تشکر فراوان از خدمت بزرگی که به جامعه علمی می کنید. از طرف خودم نهایت تشکر و قدردانی رو دارم و دعا میکنم هم چنین سایت ها و منابعی در ایران و به زبان فارسی بیشتر و بیشتر شوند و هم مورد حمایت مالی از جانب دولت و مراکز علمی دولتی قرار بگیرند که نقش بسیار مهمی در افزایش شناخت دانشجویان و محققین با منابع و پایگاه های علمی، نگارش مقاله و پایان نامه و ... و اصول و مفاهیم اولیه در کارهای علمی دارید که بسیار قابل تقدیر است.بسیار ممنون و خسته نباشید...

 • مهدی

  زمان ارسال: ۱۳۹۵/۰۳/۰۸ ۱۱:۱۱

  به نام خدا
  باسلام وعرض خداقوت به همه ی عزیزانی که مطالب رااینچنین خوب وکوتاه برای استفاده سایرین ارائه می دهند/سپاسگزاریم/خداخیرتون بده

 • داور

  زمان ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۹ ۰۴:۲۱

  ممنون از سايت شما بسيار آموزنده بود بويژه دانشجويان براحتي مي توانند از آن استفاده كنند موفق باشيد

 • بهروز

  زمان ارسال: ۱۳۹۳/۱۰/۰۸ ۱۶:۱۰

  سلام کارهای انجام شده قابل تقدیر است.جامعه ما احتیاج به چنین آموزشهایی دارد.جملات هرچه کوتاهتر باشد بهتر است. از همه کسانی که زحمت تهیه این مقالات را بر خود هموار نمودهان کمال تشکر را دارم .

ارسال دیدگاه: